Vücuttakin düzeyi neden düşer?

Vücuttaki<a href="/Index/seratonin" target="_blank" rel="tag"> seratoni</a>n düzeyi neden düşer?

Giriş Saati:12.08.2010 11:55

Güncelleme:21.03.2014 15:03

Vücudun,sle baş edebilmesi için duygu durumunu düzenleyen(triptofan), mutlu olmasını sağlayan (seratonin) hormonlarının salgılanmasına olan ihtiyacı artar.nunuzu kaybettiğinizde protein içeriği yüksek, az yağlı besinler tüketmelisiniz

Vücuttakin düzeyi neden düşer?
Vücudun,sle baş edebilmesi için duygu durumunu düzenleyen(triptofan), mutlu olmasını sağlayan (seratonin) hormonlarının salgılanmasına olan ihtiyacı artar.nunuzu kaybettiğinizde protein içeriği yüksek, az yağlı besinler tüketmelisiniz

Stresi, günlük yaşantımızda üstlendiğimiz sorumluluklar nedeniyle, olaylara karşı vücudumuzda meydana gelen düşünce, duygu, davranış ve fizyolojik değişiklikler olarak, stresi kontrol etmeyi ise bu davranışlarla başa çıkma yeteneği olarak tanımlayabiliriz. Karşı karşıya kaldığımız günlük zorluklar, küçük sıkıntılar ile kanda stres hormonu (kortizol) normal seviyedeyken, ağır sıkıntılar ve bunların süreklilik içermesi halinde ise vücudumuz için zarar verici olmaya başlar. Vücudun, stresin zarar verici etkileri ile baş edebilmesi için duygu durumunu düzenleyen (triptofan), mutlu olmasını sağlayan (seratonin)hormonlarının salgılanmasına olan ihtiyacı artar. Mutluluk, zevk, keyif ve iştah kontrolü üzerinde etkisi olan üçnörotransmitter;n, norepinefrin veserotonindir. Serotonin düzeyi düşük ise, endişeli, gergin ve keyifsiz oluruz. Yüksekliğinde ise neşe, mutluluk ve güven hissimiz artar.Gün ışığı serotonin üretimini artırır melatonin üretimini ise baskılar.Dopamin eksikliğinde zevk almaduygumuz körelir, motivasyonumuzu yitiririz. Motivasyonunuzu kaybettiğinizde protein içeriği yüksek az yağlı besinler tüketirseniz, vücudunuza aminot olannin alınmasını sağlarsınız. Bunun için balık, tavuk, et, peynir, süt, yoğurt ve baklagiller iyi seçimlerdir. Yoğun geçen bir günün ardından proteinsiz tükettiğiniz karbonhidratlarla kendinizi daha sakinleşmiş hissedersiniz. Eğer glisemik indeksi düşük daha uzun sürede sindirilen ve kandakir seviyesini daha kontrollü artıran karbonhidratları seçerseniz, sakinleşme etkisidaha uzun süreli olur.


İlgili haberler;

Sürekli stres ve halsizliğe teşhis adrenal yorgunluğu

Etiketler : , , , , , , , , , , ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  2. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  3. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  4. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  5. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  6. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  7. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  8. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  9. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  10. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  11. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  12. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  13. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  14. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  15. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN