Uyurken ne kadari harcarız?

Uyurken ne kadar<a href="/Index/kalori" target="_blank" rel="tag"> kalor</a>i harcarız?

Giriş Saati:27.11.2010 21:55

Güncelleme:19.03.2014 14:48

Uyuyarak zayıflayın! Kesintisiz biru datinizin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Birçoktisyen günlük 2000 civarıi almamızı önerir. Tabi ki bu öneri yaşımıza, kilomuza, boyumuza ve cinsiyetimize göre değişiklik göstermektedir.

Kalori Nedir?
Yiyeceklerden aldığımız enerjiyi ısı enerjisi olarak ölçebiliriz. Bu enerjinin bir birimi 1 kalori olarak adlandırılır. Bu bir birim enerji, 1 kilogram suyun ısısını bir derece yükseltmek için kullandığımız enerjiye eş miktardadır. Konu diyet ve beslenmeye geldiğinde, kalori birimini, çeşitlinlerden aldığımız ısı enerjisini ölçmek için kullanırız. Çünkü vücudumuz besinlerden aldığı enerjiyi ısı enerjisine çevirerek kullanır. Her bir besinin belli ölçüde kalorisi vardır. Tükettiğimiz her 7700 kaloriye karşılık 1 kilogram alırız. Yani bir kilo kaybetmek için 7700amız gerekir.

Kalorileri Hesaplamak
Her birey, gün boyu kalori harcar. Hatta tamamen dinlenirken bile kalori harcamaya devam ederiz. Kan dolaşımı, hormon seviyelerinin ayarlanması, organlarımızın çalışması, hücrelerin büyümesi ve onarılması gibi vücudumuzun bize danışmadan yerine getirdiği en basit vücut fonksiyonlarımızın hepsi kalori harcamamızı gerektirir. Yani çok derinudayken bile kalori harcamaya devam ederiz. Ayrıca yediğimiz besinleri sindirmek ve depolamak için de enerji harcarız. Besinlerin tüm dolaşımı için vücudumuzun harcadığı enerji günlük harcadığımız enerjinin yaklaşık yüzde 10'una eşittir. Dolayısıyla uyuduğumuz her saat, kilomuza bağlı olarak ortalama 55 kalori harcarız. Bu rakam 50 kilo için saatte ortalama 47 kalori iken, 60 kilo için ortalama 57 kalori, 70 kilo için ortalama 66 kalori civarındadır. Yani 60 kilo bir bayan, 8 saatlik uyku sırasında ortalama 454 kalori harcar. Ne dersiniz, hiç fena değil, değil mi?

Kalori İhtiyaçlarımızı Etkileyen Temel Faktörler
Günlük kalori ihtiyacımızı belirleyen en önemli faktör tabi ki ne kadar hareketli olduğumuzdur. Ama bu hareketler sırasında ne kadar kalori yakacağımız yaşımıza, kilomuza ve cinsiyetimize bağlı olarak değişir. Örneğin, kilomuz daha çoksa, kütlemiz de daha çoktur ve bu kütleyi işletebilmek için daha çok kaloriye ihtiyaç duyarız. Aynı şekilde yaşımız da günlük kalori ihtiyacımızı ve ne kadar kalori harcadığımızı belirleyen faktörlerden biridir. Bizler yaşlandıkça kas hacimlerimiz küçülür ve metabolizmamız da yavaşlar. Dolayısıyla, günlük ihtiyaç duyduğumuz kalori miktarı da düşer. Aynı şekilde erkeklerin kadınlardan çok daha fazla kas kütlesine sahip olması da, onların ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarını arttırır.

ak için diyet yaparken, günlük harcadığımız kalori miktarından daha az kalori almamız gerekir. Örneğin, 60 kilo civarında, masa başı işle uğraşan ve pek hareket etmeyen bir bayanın günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı ortalama 1600 - 1700 kalori civarındadır. Dolayısıyla zayıflamak için bu miktardan daha az kalori almalı, yani yediklerinden kısmalı, veya daha çok hareket ederek yaktığı kalori miktarını arttırmalıdır. En sağlıklısı aldığımız kalori miktarını biraz düşürürken aynı zamanda daha hareketli bir yaşam tarzına geçmemizdir. Yediklerimizden çok fazla kesinti yapmak yukarıda saydığımız temel vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde aksaklıklara sebep olabileceğinden kesinlikle önerilmemektedir.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Kilo vermede hiç değişmeyen altın kurallar
Zararsız 14 atıştırmalık
İdeal kalori değerleri kişiden kişiye değişir
Lahana Çorbası Diyeti

Etiketler : , , , , , , ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  2. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  3. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  4. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  5. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  6. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  7. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  8. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  9. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  10. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  11. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  12. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  13. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  14. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  15. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN