yaparken aklımıza giren tatlı ihtiyacına son!

<a href="/Index/diyet_539814759733" target="_blank" rel="tag">Diyet</a> yaparken aklımıza giren tatlı ihtiyacına son!

Bebeğim

Giriş Saati:29.07.2010 16:22

Güncelleme:29.07.2010 15:00

yaparken sizi en çok korkutan konu tatlı krizleridir. Özellikle de tatlılara düşkünlük varsa tatlı yemeğe eğilim artar.

Bilinçli olarak gözümüzde büyüttüğümüz bu durum ya sağlık sorunu ya da zevkli yemekten başka bir şey değildir. En doğru yol önce sorunun nedenini bulmaktır. Çözümü ise aslında çok kolay… Belirli yiyeceklere karşı zaman zaman hissedilen aşırı isteğin arkasındaki neden genellikle,idir. Bu durumda hızlı bir enerji kaynağı olması sebebiyle, karbonhidrat içeriği yüksek yiyeceklere istek artar. Ayrıca en önemli gerçeklerden biri de insan vücudunun hormonsal olarak şekerli besine karşı bir zaafının da olduğudur. Çünkü tatlı besine karşı vücudun farklı zevk mekanizmaları harekete geçer ve bu da içimizde iyi bir hazzın oluşmasına yardımcı olur.

re; ekmek, simit, börek, kekler, pasta, tahıllar (makarna-pirinç-bulgur), çikolata, bisküvi, kraker, meyve ve meyve suyu, dondurma, patates cipsi, patates, çörek, tart, patlamış mısır ve şekerle tatlandırılmış içecekler gibi sayısız örnek verebiliriz. Buna ek olarak; karbonhidrat gibi davranan diğer maddeler (tatlandırıcılar, alkollü içecekler ve mono sodyum glutamat gibi) karbonhidrat isteğinin artmasını ve/veya kilo alımını tetikleyebilir.

Tatlı krizleri için pratik tarif
''Fark Etmedent" kitabında da yer alan çikolata tutkunları içinü tarifi şöyle:
4 adet yumurta akını 2 tepeleme yemek kaşığı şekerle mikserde beyaz köpük haline getirinceye kadar karıştırın. Güzel kıvam almaya başlandığında ise 4 yemek kaşığı kakaoyu yavaşça karıştırıcıya ekleyerek karıştırma işine devam edin. Sonra bir kâseye boşaltın ve buzdolabında soğutun. Kalorisi neredeyse 1 meyveye eşit olan bu tatlıyla rahatça diyetinize devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler:
Fransız usulü protein diyeti
Diyeti sabote eden hatalar
Fazla kilolarını atmaya hazırlan!

Etiketler : , , , , , ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  2. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  3. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  4. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  5. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  6. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  7. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  8. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  9. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  10. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  11. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  12. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  13. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  14. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  15. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN