Toksoplazma korkutmasın!

Toksoplazma korkutmasın!

homeart

Giriş Saati:19.02.2010 16:50

Güncelleme:28.04.2010 15:25

Toksoplazma özellikle bebek planlayan çiftlerin adını çokça duydukları bir kelime. Hatta kelime olmaktan öte toplumsal önyargılar ya da bilgisizlikten ötürü adeta bir sabıka gibi kedilerin üzerine yapışan bir hastalık ismi. Toksoplazmozis bir gerçektir ancak neyse ki kontrol ve önlemler sayesinde ‘Evinde her kedi besleyen bayan tehdit altındadır!’ ünleminin zayıfladığı da gerçektir...

Protozoon ailesinden Toxoplazma gondii isimli bir parazitin tüm sıcak kanlı canlılarda oluşturduğu hastalığa toksoplazmozis adı verilir ve kısaca toksoplazma olarak anılır. Kediler bu parazitin son konağıdır. Kediler, enfeksiyonu taşıyan fare ve kuş gibi avlarını ya da enfekte çiğ eti yemek suretiyle enfeksiyona yakalanırlar. Bu yolla alınan kistlerin bir kısmı brodizoit olarak kan ve lenf yolu ile kedinin çeşitli dokularına ulaşarak hastalık oluştururlar. Hikayenin insanları ilgilendiren bölümünde, geri kalan kistler oosit formunda dışkıyla vücut dışına atılarak çevreye bulaşırlar. Kedi dışkısı bulaşmış besinler ve toprak ile enfekte ve iyi pişmemiş et içeren yiyecekler, insanların hastalığı almasında önemli rol oynarlar.


Yetişkin kediler enfeksiyonu semptom göstermeden hafif atlatabilirler. Sadece yavrular ve bağışıklık sistemi çökmüş olanlar belirti gösterecek kadar etkilenirler. Bu kedilerde de her ne kadar ateş, iştahsızlık, bitkinlik, kusma, ishal bazen de öksürük gibi semptomlar gözlemlense de antibiyotikle takviye edilen genel bir destek tedavisiyle iyileşme sağlanabilir. İnsanlar ise bu hastalığa karşı bağışıklıklarının oluştuğundan bile bi haberdirler. Kaldı ki dünyada yaşayan insanların yarısının bu hastalığı geçirmiş olabileceği bildirilmiştir.

Grip benzeri kırıklık, belki hafif bir ateşle birlikte eklem ağrısı gibi basit semptomlarla hastalığı atlatanlar, normal olarak soğuk algınlığı dışında bir şeyden şüphe duymazlar. Ama her şey sona erdiğinde kanlarında yeterli düzeyde antikor oluşmuştur ve hayatları boyunca bir daha risk altında olmayacaklardır.


Duyumlarla gerçekler arasındaki fark bu kadar rahatlatıcı olsa da, hamileliği sırasında özellikle de ilk 20 haftanın içerisinde hastalığa yakalanan bayanların önemli bir kısmında düşük riski ortaya çıkmaktadır. Bu koşullar altında, evde kedi olsun ya da olmasın, hamile kalmadan önce kan testi yapılması zorunludur.

Test sonucunda görülen her pozitif sonuç, hasta olduğunuz anlamına gelmez. Toksoplazma taramasında iki temel parametreden faydalanılır. IgG; kandaki antikor titrasyonuna, IgM ise mevcut enfeksiyona işaret eder.

Test sonucunuzda IgG pozitif, IgM negatif ise hastalığı önceden geçirdiğinizi ve şu an itibarı ile bağışıklığınızın olduğunu bilmelisiniz. Tersine IgG negatif, IgM pozitif ise hastasınız, tedavi olmalısınız, olmasanız dahi IgG nin tekrarlanan test sonucunun pozitif olduğunu görmeniz gerektiği anlamı ortaya çıkar. Eğer her iki değer de negatif ise; daha önce toksoplazma ile hiç karşılaşmamışsınız ve riske açıksınız demektir.

Bu durumda genel korunma yöntemlerini uygulamak dışında kedinizin de toksoplazma yönünden tetkikinin ihtiyacı doğmaktadır. Gerçi kuvvetle muhtemel, her gün bir arada olduğunuz kedinizin de tıpkı sizin gibi negatif çıkacağı bu durumda, her ikinizin de hamileliğiniz boyunca diğer kedilerden izole kalmak koşuluyla birlikte zaman geçirmemeniz için bir neden yoktur.


Bazen de her iki parametre de pozitif sonuç verebilir; Bunun sebebi genelde enfeksiyon atlatıldıktan sonra bile IgM'nin kimi zaman yıllarca pozitif sonuç vermeye devam etmesidir. Gerçek enfeksiyon varlığını ortaya koymak için IgG Avidite testi yapılarak doğru tespite ulaşılabilir

Netice itibarı ile evimizde beslediğimiz kedimizle ilgili olarak toksoplazmozis tehditi bilinçli ve kontrollü bir yaklaşımla ortadan kaldırılabilir. Asıl önemli olan, antikor taşımayan bayanların diğer bulaşma şekillerine karşı tedbirli davranmasıdır.

Bunun için bebek planlarken ve hamilelik süreci içerisinde sokak kedileri ile temastan kaçınmalı, sebze ve meyveler tüketilmeden önce doğru şekilde yıkanmalı, etler çok iyi pişirilerek yenmeli, bahçe işlerinde mutlaka eldiven takılmalı, özellikle pastörize edilmemiş keçi sütünden uzak durulmalıdır.

Kediniz ve bebeğinizle birlikte mutlu günler dilerim.

Veteriner Hekim Ahmet Geyik

kalan karakter 1000

ayşe ayşe

ıgM sonucu pozitif0.05 cok mu kötü bir deger 19 haftalık hamileyim bebege bulaasma riski nedir lütfen cevap bekliyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet27
hayır11
cevapla 22.04.2014 23:54
melek melek

benim kızımın da toksaplazma ilk iki ayında yokdendi gebeliğin yedinci ayında vardedilerbeyninde su var dediler kızım hemen yurt dışından üç getirti ve kullandı şimdi çocuğumuz doğdubeyninde su var diyorlar gözlerini etkilemiş diyorlar lütfen bu sorumu cevaplarsanız sevınırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır8
cevapla 13.04.2013 21:57
NIGAR NIGAR

TOKSOPLAZMA ANNEDEN KIZINA GECERMI?

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır5
cevapla 30.11.2012 19:42
büşra büşra

merhaba benım test sonucum IgG pozitif, IgM negatif acaba hamile kaldığımda tekrarlıyabilir mi? bebeğime geçer mi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet34
hayır7
cevapla 09.11.2011 21:03
havva havva

kedimin aşılarını düzenli yaptırıyorum, kuru mama ile besliyorum yine de bu riski taşırmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 03.11.2011 20:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  2. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  3. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  4. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  5. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  6. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  7. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  8. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  9. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  10. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  11. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  12. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  13. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  14. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  15. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN