11.03.2010

"Bulimia Nervosa" hastalığı...

Hacerhan Sarsmaz / Psikolog

Zayıf olmak arzusu, bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir…

Yeme bozukluklarının önemi daha çok son dönemlerde anlaşılmıştır. Özellikle, 20. yüzyılda, endüstriyelleşmiş batı toplumlarında, 'çekicilik' ince olmakla bağlantılandırılmıştır. Bu tip bir bağlantı yeme bozukluklarının artmasında büyük rol oynamıştır. Artık güzel ve çekici olmanın, ince olmakla bağdaştırıldığı bu durumda, kadınlar vücut imajlarına ve şekillerine odaklanmaya başlamışlardır. Kültürün kadınlara empoze ettiği ideal bir vücut imajı oluşmuştur ve kadınlar da bu yeni imajla tanışıp içselleştirmeye başlamışlardır. Bu ideal vücut imajı gerçekçi ve sağlıklı ölçütler içermemekte; normal kilo standartlarının altında ve sağlıksızdır. Kadınlar bu ideal vücut ölçülerine sahip olmak için, kendilerine yemekten mahrum etmeye başlamışlardır. Diyet ve yemekten mahrum kalmanın sonucunda, yeme bozuklukları ve güzellik uğruna ölümler daha sık görülmeye başlanmıştır.

Günümüzde yeme bozuklukları temelde üç grup altında incelenebilir. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe; yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa (BN) –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir. Bu yazımızda BN detaylı olarak irdelenecektir.

Bulimia nervosanın (BN) yanında depresyon, obsesif-kompulsif bozukluklar, madde bağımlılığı, kişinin kendini yaralaması gibi psikolojik bozukluklarla da birlikte gözükebilir. Kişi, genellikle, tatlı, kalorisi yüksek, hazır besinleri kısa sürede tüketme eğilimindedir.

Bulimia nevroza rahatsızlığı olan kişiler yemeklerini genellikle gizlice yer ve çiğnemeden yutarlar. Bu da çeşitli mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Yemek bitirildikten sonra kişi suçluluk duygusuna kapılır ve aldığı fazla kalorilerden kurtulma eğilimine girer. Alınan besinlerin sınırlandırılması ve kilo alımının önlenmesi amacıyla kişi şu yollara başvurur: Aç kalma; kusma; aşırı egzersiz; laksatif, kusturucu, diüretik ya da diğer ilaçların kullanımı .

Genel olarak, bulimia rahatsızlığı olan kişiler vücut yapıları ve kilolarıyla ilgili ciddi endişeler taşır. Kusma nedeniyle, özellikle üst diş minelerinde aside bağlı erozyonlar ve diş çürümeleri görülür. Tekrarlanan kusmalar sindirim için gerekli mide asidinin azalmasına neden olur. Kişi, aynı anda laksatifler de kullanıyorsa vücut kimyasında oluşan değişiklikler tehlikeli boyutlara varabilir. Kullanılan laksatifler zamanla bağlılık yapabilir. Nadir olmakla birlikte, mide yırtılmasına bağlı ölümler yaşanabilir. Yine kusmaya bağlı olarak reflü problemleri, özafagusta yangı ve yırtılmalar oluşabilir; gastrit ve pankreatit gibi bozukluklar gelişebilir. Kusmak için parmaklar sürekli boğaza sokulduğundan, ellerin arka kısımlarında yara izleri görülür. Bazı kişilerde kulak altı tükürük bezleri şişer. Bazılarında da adet düzensizlikleri, menstruasyonun tamamen durması ve cinsel isteksizlik göze çarpabilir. Hastalığın, ovaryum kistlerine de yol açtığı düşünülmektedir. Kişiler, boğazın şişmesi ve mide rahatsızlıkları yüzünden genellikle depresif bir haldedir .

Bulimia rahatsızlığı olan kişiler sürekli atıştırarak ve yediklerini çıkararak vücutlarına zarar verebilir. Elektrolit dengesizliği ve dehidrasyona bağlı olarak kardiak komplikasyonlar (aritmi ve kalp durması) görülebilir. Bu, ölümlere dahi neden olabilir. Bazı durumlarda atıştırmaya bağlı olarak mide yırtılmalarına; yenilenlerin çıkarılmasına bağlı olarak da potasyum gibi önemli minerallerin kaybı nedeniyle kalp durmalarına rastlanabilir. Tüm diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, kişi depresif ve umutsuz olduğundan, intihar ve kendine zarar verme eğilimindedir. Bu bulgulara rağmen, semptomları çok iyi gizlediklerinden Bulimia nervosa'nın erken dönemde fark edilmesi zordur .

Bulimik kişilerde davranışlar farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde sorun birkaç ayda bir tekrarlanırken; sorunun daha da ciddi olduğu durumlarda bu sıklık aynı gün içerisinde birkaç keze ulaşabilir. Bazı kişiler yemekten hemen sonra kusabilir. Bazıları, toplum içerisinde normal yemek yeme davranışları sergilerken; yalnız başına olduklarında bulimik davranışlarda bulunabilirler. Yine, bazıları bu sorunu ciddiye almazken; bazıları, içinde bulundukları durum nedeniyle korku ve nefret içinde olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, Bulimia Nervosa'nın teşhis kriterlerini şu şekilde belirlemiştir:
►Zihnin devamlı yemek yemeyle meşgul olması ve dayanılmaz şekilde yemek yemenin arzulanması.
►Büyük miktarda yemeğin kısa sürelerde tüketildiği tıkanırcasına yeme episodları.
►Aşırı egzersiz, yemek sonrasında kişinin kendini kusturması, belirli sürelerde aç kalmak, yenilenlerin çıkarılması amacıyla laksatif ve diüretik gibi ilaçların kullanılması.
►Obesite korkusu (bu, anorektik hastalarda da görülmekte olup; iki hastalığın semptomları birbiriyle karıştırılabilmektedir).

BN kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülür. Hastalık genellikle 13-20 yaş arasında semptomatik hale gelir ve kronik, bazen de episodik bir karakter gösterir.

BN için çeşitli terapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler uzun soluklu ve diğer aile bireylerini de içine alacak bir sistemde ilerleyebilir. Ancak tedaviye düzenli devam edildiğinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Son olarak, yukarıda bahsedilen belirtileri yaşıyor veya yakınlarınız yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

kalan karakter 1000

bir dost bir dost

allah hepinizin yardimcisi olsun ama hastaliginizi saklayarak hersey daha kotu olabilir en kisa zamanda bir yakininizla veya doktorunuzla payasin cunku hersey daha kotu olabilir ben cesaretimi topladim esime anlattim bana cok destek oldu azicikta irade arkadaslar inanin bana cok sey degisicek ben yillarca cektim bu sorunu ustelik tedavi gormeden kendime bir soz verdim ve birdaha yapmadim sizde yaparsiniz inaniyorum dualarim sizinle ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 24.11.2013 03:34
selin selin

ya ben böyle miyim onu bile bilmiyorum. ben günde tek öğün yiyorum akşam yemeği az yiyorum ıkı kaşık yoğurt gibi mesela ama o bana fazla geliyor kusuyorum. bişeyler yeme sebebimse annemin zorlaması

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır6
cevapla 22.11.2013 22:17
esra esra

4yıldır böyleyim.. tam bitti tamam diyorum tekrar patlak veriyo ve bir türlü mutlu olamıyorum, çok etkiliyo sosyal yaşamımı ruh halimi.. pskiyatrik tedavi gördüm ama bulumik olduğumu söyleyemedim, kaygı bozukluğu olduğu sanıldı yani o da vardı ama sebebi bulumik olmamdı diye düşünüyorum.. ne yapacağım bilmiyorum, bu hastalık gerçekten zor ve kimseye doktoruma bile anlatamıyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 03.10.2013 00:30
sinem sinem

ben iki ıyıldır bu durumdayım ilk anoreksiya olarak başladı sonra bulimik oldum.lanet bi hastalık mutsuz depresifbi ruh hali oluyo

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 19.09.2013 22:31
esra esra

artık kalbim sıkışmaya başladı doktora gitmeye korkuyorum endoskopiyede girmem gerekecek mecburen.çünkü sanırım yemek borusunda da yıpranmlarım var yıllardır ağrıyor. ama en kötüsü kalbimi sıkıştırıyo artık. ve yaklaşık 3 senedir bende muzdaribim bundan. inançlı biriyim dualar ediyorum bırakayım diye ama olmuyor.bıraksam 2 gün kusmasam anında teraziye 2-3 kilo almış olarak çıkıyorum.ne yapacağımı bilmiyorum.. 6 senedir devam edenler varmış nasıl ölmeden sağ kaldınız ben çok korkuyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır5
cevapla 12.09.2013 16:56

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  2. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  3. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  4. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  5. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  6. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  7. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  8. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  9. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  10. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  11. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  12. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  13. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  14. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  15. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN
Copyright © 2003 - 2014 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ GAZETE DERGİ BASIM A.Ş. Turkuvaz Yayın