11.03.2010

"Bulimia Nervosa" hastalığı...

Hacerhan Sarsmaz / Psikolog

Zayıf olmak arzusu, bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir…

Yeme bozukluklarının önemi daha çok son dönemlerde anlaşılmıştır. Özellikle, 20. yüzyılda, endüstriyelleşmiş batı toplumlarında, 'çekicilik' ince olmakla bağlantılandırılmıştır. Bu tip bir bağlantı yeme bozukluklarının artmasında büyük rol oynamıştır. Artık güzel ve çekici olmanın, ince olmakla bağdaştırıldığı bu durumda, kadınlar vücut imajlarına ve şekillerine odaklanmaya başlamışlardır. Kültürün kadınlara empoze ettiği ideal bir vücut imajı oluşmuştur ve kadınlar da bu yeni imajla tanışıp içselleştirmeye başlamışlardır. Bu ideal vücut imajı gerçekçi ve sağlıklı ölçütler içermemekte; normal kilo standartlarının altında ve sağlıksızdır. Kadınlar bu ideal vücut ölçülerine sahip olmak için, kendilerine yemekten mahrum etmeye başlamışlardır. Diyet ve yemekten mahrum kalmanın sonucunda, yeme bozuklukları ve güzellik uğruna ölümler daha sık görülmeye başlanmıştır.

Günümüzde yeme bozuklukları temelde üç grup altında incelenebilir. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe; yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa (BN) –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir. Bu yazımızda BN detaylı olarak irdelenecektir.

Bulimia nervosanın (BN) yanında depresyon, obsesif-kompulsif bozukluklar, madde bağımlılığı, kişinin kendini yaralaması gibi psikolojik bozukluklarla da birlikte gözükebilir. Kişi, genellikle, tatlı, kalorisi yüksek, hazır besinleri kısa sürede tüketme eğilimindedir.

Bulimia nevroza rahatsızlığı olan kişiler yemeklerini genellikle gizlice yer ve çiğnemeden yutarlar. Bu da çeşitli mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Yemek bitirildikten sonra kişi suçluluk duygusuna kapılır ve aldığı fazla kalorilerden kurtulma eğilimine girer. Alınan besinlerin sınırlandırılması ve kilo alımının önlenmesi amacıyla kişi şu yollara başvurur: Aç kalma; kusma; aşırı egzersiz; laksatif, kusturucu, diüretik ya da diğer ilaçların kullanımı .

Genel olarak, bulimia rahatsızlığı olan kişiler vücut yapıları ve kilolarıyla ilgili ciddi endişeler taşır. Kusma nedeniyle, özellikle üst diş minelerinde aside bağlı erozyonlar ve diş çürümeleri görülür. Tekrarlanan kusmalar sindirim için gerekli mide asidinin azalmasına neden olur. Kişi, aynı anda laksatifler de kullanıyorsa vücut kimyasında oluşan değişiklikler tehlikeli boyutlara varabilir. Kullanılan laksatifler zamanla bağlılık yapabilir. Nadir olmakla birlikte, mide yırtılmasına bağlı ölümler yaşanabilir. Yine kusmaya bağlı olarak reflü problemleri, özafagusta yangı ve yırtılmalar oluşabilir; gastrit ve pankreatit gibi bozukluklar gelişebilir. Kusmak için parmaklar sürekli boğaza sokulduğundan, ellerin arka kısımlarında yara izleri görülür. Bazı kişilerde kulak altı tükürük bezleri şişer. Bazılarında da adet düzensizlikleri, menstruasyonun tamamen durması ve cinsel isteksizlik göze çarpabilir. Hastalığın, ovaryum kistlerine de yol açtığı düşünülmektedir. Kişiler, boğazın şişmesi ve mide rahatsızlıkları yüzünden genellikle depresif bir haldedir .

Bulimia rahatsızlığı olan kişiler sürekli atıştırarak ve yediklerini çıkararak vücutlarına zarar verebilir. Elektrolit dengesizliği ve dehidrasyona bağlı olarak kardiak komplikasyonlar (aritmi ve kalp durması) görülebilir. Bu, ölümlere dahi neden olabilir. Bazı durumlarda atıştırmaya bağlı olarak mide yırtılmalarına; yenilenlerin çıkarılmasına bağlı olarak da potasyum gibi önemli minerallerin kaybı nedeniyle kalp durmalarına rastlanabilir. Tüm diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, kişi depresif ve umutsuz olduğundan, intihar ve kendine zarar verme eğilimindedir. Bu bulgulara rağmen, semptomları çok iyi gizlediklerinden Bulimia nervosa'nın erken dönemde fark edilmesi zordur .

Bulimik kişilerde davranışlar farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde sorun birkaç ayda bir tekrarlanırken; sorunun daha da ciddi olduğu durumlarda bu sıklık aynı gün içerisinde birkaç keze ulaşabilir. Bazı kişiler yemekten hemen sonra kusabilir. Bazıları, toplum içerisinde normal yemek yeme davranışları sergilerken; yalnız başına olduklarında bulimik davranışlarda bulunabilirler. Yine, bazıları bu sorunu ciddiye almazken; bazıları, içinde bulundukları durum nedeniyle korku ve nefret içinde olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, Bulimia Nervosa'nın teşhis kriterlerini şu şekilde belirlemiştir:
►Zihnin devamlı yemek yemeyle meşgul olması ve dayanılmaz şekilde yemek yemenin arzulanması.
►Büyük miktarda yemeğin kısa sürelerde tüketildiği tıkanırcasına yeme episodları.
►Aşırı egzersiz, yemek sonrasında kişinin kendini kusturması, belirli sürelerde aç kalmak, yenilenlerin çıkarılması amacıyla laksatif ve diüretik gibi ilaçların kullanılması.
►Obesite korkusu (bu, anorektik hastalarda da görülmekte olup; iki hastalığın semptomları birbiriyle karıştırılabilmektedir).

BN kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülür. Hastalık genellikle 13-20 yaş arasında semptomatik hale gelir ve kronik, bazen de episodik bir karakter gösterir.

BN için çeşitli terapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler uzun soluklu ve diğer aile bireylerini de içine alacak bir sistemde ilerleyebilir. Ancak tedaviye düzenli devam edildiğinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Son olarak, yukarıda bahsedilen belirtileri yaşıyor veya yakınlarınız yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

kalan karakter 1000

bilge bilge

En yakın arkadaşımın bilumia olduğundan şüpheleniyorum hatta eminim bütün bu belirtiler mevcut. Bi sene öncesinde kusmalarina şahit olmuştum fakat boyle bi hastaligin varligindan haberim yoktu basit mide bulantilari sanmistim . ben ailemden farklı bi şehirde üni okuyorum bulimia dediğim arkadasimsa burada ailesiyle yasiyor buna rağmen ailesinin böyle biseyden haberdar olduğunu dusunmuyorum. Burda evde kaliyorum arkadasim bana geldiğinde her yemekten sonra banyoya gidip kusuyor ama hic kusma sesi duymuyorum banyoya gidip baktigmda ise kusmus oldgunu anliyorum ve bunu gizliyor kabizlik sorunları var sürekli ilaç kullanıyor ayni zamanda 2 sene içinde 15 kilo verdi ve eskisi gibi arkadaşlarıyla çok fazla vakit gecirmiyor arkadaşlık ilişkileri zayifladi kişilik olarak ta çok değişti. Simdi benim sorum su arkadasim için ne yapmam gerekiyor ona böyle bisey söylersem nasil bi tepki alirim bilmiyorum daha da kötüye gidip benden uzaklasirmi ???

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.04.2014 18:24
bir arkadaş bir arkadaş

Allah kolaylik versin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.04.2014 10:54
a a

Aptallik etmeyin ve gizlemeyi birakin. Gizleyerek hic hir yere gelemezsiniz. Yasamqyan bilemez belki ama bunu atlatabilursiniz kendinize guvenin ve cabalayin. Allah yardim etsin sizlere. Guzellik gecicidir bunu unutmayin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.04.2014 23:02
Derin Derin

Kilomun ideal olmasına rağmen idealin altında bir kilo istiyordum. Sürekli diyet programları uygulayıp az yiyordum. Aslına bakarsanız hala böyleyim. Ama daha önce böyle bir olay hiç başıma gelmedi. Annem bu az yemeye devam edersem hastalığa yakalanabileceğimi ne kadar yersem yeyim artık midemin kabul etmeyeceğini söylüyor. Ama cips çikolata gibi şeyleri aniden yeyip çıkarma ayrı birşey. Bizim bahsettiğimiz de yazıldığı gibi hiçbir şey yiyememe. Yediğinde ise çıkarma. Diyet listem oldukça az, kilom normal, yaşım küçük sayılır. Yani bu hastalığa yakalanma oranım çok yüksek. Fakat devam etmek istiyorum. Bu tamamen bir irade ölçümü gibi birşey. İstediğim sonucu alana kadar durmayacağım. Belki abartacağım ve bu hastalığa yakalanacağım. Ne yapacağımı bilemiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 16.04.2014 19:12
ttryyt ttryyt

anoreksiaydım aşırı zayıf oldugum icin kilo almam gerektiğini söyledi ailem ve doktorlar insanlar da sürekli diyordu onları takmıyodum ama ailem üzülüyodu onlar istedi diye aldım sonra bi baktım bulimik olmuşum 1 yıldır kusuyorum her seferinde söz veriyorum kendime ama yemek beni çok korkutuyo 172 boya 45 kiloydum şimdi 57 kiloyum kendimi obez gibi görüyorum insanlar beni böyle beğeniyo ama ben çok mutsuzum dua ediyorum hergün inşallah atlatırım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.04.2014 22:58
şebik şebik

ben de 182 boyunda 46 kiloydum şimdi ise 187 boyunda 78 kiloyum kendimi obes gibi hissediyorum.arkadaşlarıma baktıkça ağlamak istiyorum.zaten bu kadar kilo aldıktan sonra erkek kardeşim benimle dalga geçmeye başladı.40 kilo olmayı düşünüyorum.diğer arkadaşlara da başarılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.04.2014 18:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günlük Burç Yorumları
Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  2. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  3. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  4. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  5. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  6. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  7. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  8. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  9. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  10. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  11. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  12. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  13. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  14. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  15. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN
Copyright © 2003 - 2014 Tüm hakları saklıdır. TURKUVAZ GAZETE DERGİ BASIM A.Ş. Turkuvaz Yayın