11.03.2010

"Bulimia Nervosa" hastalığı...

Hacerhan Sarsmaz / Psikolog

Zayıf olmak arzusu, bazen tehlikeli sonuçlar doğurabilir…

Yeme bozukluklarının önemi daha çok son dönemlerde anlaşılmıştır. Özellikle, 20. yüzyılda, endüstriyelleşmiş batı toplumlarında, 'çekicilik' ince olmakla bağlantılandırılmıştır. Bu tip bir bağlantı yeme bozukluklarının artmasında büyük rol oynamıştır. Artık güzel ve çekici olmanın, ince olmakla bağdaştırıldığı bu durumda, kadınlar vücut imajlarına ve şekillerine odaklanmaya başlamışlardır. Kültürün kadınlara empoze ettiği ideal bir vücut imajı oluşmuştur ve kadınlar da bu yeni imajla tanışıp içselleştirmeye başlamışlardır. Bu ideal vücut imajı gerçekçi ve sağlıklı ölçütler içermemekte; normal kilo standartlarının altında ve sağlıksızdır. Kadınlar bu ideal vücut ölçülerine sahip olmak için, kendilerine yemekten mahrum etmeye başlamışlardır. Diyet ve yemekten mahrum kalmanın sonucunda, yeme bozuklukları ve güzellik uğruna ölümler daha sık görülmeye başlanmıştır.

Günümüzde yeme bozuklukları temelde üç grup altında incelenebilir. Bunlar, Anorexia nervosa (AN) –yememe; yeme bağımlılığı (YB) –aşırı yemek yemek ve bunları çıkarmamak; Bulimia nervosa (BN) –tıkanırcasına yemek yeme ve sonrasında bunları çıkarma girişiminde bulunmak olarak sınıflandırılabilir. Bu yazımızda BN detaylı olarak irdelenecektir.

Bulimia nervosanın (BN) yanında depresyon, obsesif-kompulsif bozukluklar, madde bağımlılığı, kişinin kendini yaralaması gibi psikolojik bozukluklarla da birlikte gözükebilir. Kişi, genellikle, tatlı, kalorisi yüksek, hazır besinleri kısa sürede tüketme eğilimindedir.

Bulimia nevroza rahatsızlığı olan kişiler yemeklerini genellikle gizlice yer ve çiğnemeden yutarlar. Bu da çeşitli mide rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Yemek bitirildikten sonra kişi suçluluk duygusuna kapılır ve aldığı fazla kalorilerden kurtulma eğilimine girer. Alınan besinlerin sınırlandırılması ve kilo alımının önlenmesi amacıyla kişi şu yollara başvurur: Aç kalma; kusma; aşırı egzersiz; laksatif, kusturucu, diüretik ya da diğer ilaçların kullanımı .

Genel olarak, bulimia rahatsızlığı olan kişiler vücut yapıları ve kilolarıyla ilgili ciddi endişeler taşır. Kusma nedeniyle, özellikle üst diş minelerinde aside bağlı erozyonlar ve diş çürümeleri görülür. Tekrarlanan kusmalar sindirim için gerekli mide asidinin azalmasına neden olur. Kişi, aynı anda laksatifler de kullanıyorsa vücut kimyasında oluşan değişiklikler tehlikeli boyutlara varabilir. Kullanılan laksatifler zamanla bağlılık yapabilir. Nadir olmakla birlikte, mide yırtılmasına bağlı ölümler yaşanabilir. Yine kusmaya bağlı olarak reflü problemleri, özafagusta yangı ve yırtılmalar oluşabilir; gastrit ve pankreatit gibi bozukluklar gelişebilir. Kusmak için parmaklar sürekli boğaza sokulduğundan, ellerin arka kısımlarında yara izleri görülür. Bazı kişilerde kulak altı tükürük bezleri şişer. Bazılarında da adet düzensizlikleri, menstruasyonun tamamen durması ve cinsel isteksizlik göze çarpabilir. Hastalığın, ovaryum kistlerine de yol açtığı düşünülmektedir. Kişiler, boğazın şişmesi ve mide rahatsızlıkları yüzünden genellikle depresif bir haldedir .

Bulimia rahatsızlığı olan kişiler sürekli atıştırarak ve yediklerini çıkararak vücutlarına zarar verebilir. Elektrolit dengesizliği ve dehidrasyona bağlı olarak kardiak komplikasyonlar (aritmi ve kalp durması) görülebilir. Bu, ölümlere dahi neden olabilir. Bazı durumlarda atıştırmaya bağlı olarak mide yırtılmalarına; yenilenlerin çıkarılmasına bağlı olarak da potasyum gibi önemli minerallerin kaybı nedeniyle kalp durmalarına rastlanabilir. Tüm diğer yeme bozukluklarında olduğu gibi, kişi depresif ve umutsuz olduğundan, intihar ve kendine zarar verme eğilimindedir. Bu bulgulara rağmen, semptomları çok iyi gizlediklerinden Bulimia nervosa'nın erken dönemde fark edilmesi zordur .

Bulimik kişilerde davranışlar farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde sorun birkaç ayda bir tekrarlanırken; sorunun daha da ciddi olduğu durumlarda bu sıklık aynı gün içerisinde birkaç keze ulaşabilir. Bazı kişiler yemekten hemen sonra kusabilir. Bazıları, toplum içerisinde normal yemek yeme davranışları sergilerken; yalnız başına olduklarında bulimik davranışlarda bulunabilirler. Yine, bazıları bu sorunu ciddiye almazken; bazıları, içinde bulundukları durum nedeniyle korku ve nefret içinde olabilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü, Bulimia Nervosa'nın teşhis kriterlerini şu şekilde belirlemiştir:
►Zihnin devamlı yemek yemeyle meşgul olması ve dayanılmaz şekilde yemek yemenin arzulanması.
►Büyük miktarda yemeğin kısa sürelerde tüketildiği tıkanırcasına yeme episodları.
►Aşırı egzersiz, yemek sonrasında kişinin kendini kusturması, belirli sürelerde aç kalmak, yenilenlerin çıkarılması amacıyla laksatif ve diüretik gibi ilaçların kullanılması.
►Obesite korkusu (bu, anorektik hastalarda da görülmekte olup; iki hastalığın semptomları birbiriyle karıştırılabilmektedir).

BN kadınlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülür. Hastalık genellikle 13-20 yaş arasında semptomatik hale gelir ve kronik, bazen de episodik bir karakter gösterir.

BN için çeşitli terapi ve ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedaviler uzun soluklu ve diğer aile bireylerini de içine alacak bir sistemde ilerleyebilir. Ancak tedaviye düzenli devam edildiğinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Son olarak, yukarıda bahsedilen belirtileri yaşıyor veya yakınlarınız yaşıyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

kalan karakter 1000

begüm begüm

Arkadaşlar 8 yıldır bu hastalığı yaşıyorum artık bi nokta koymak istiyorum. Eğer benim gibi kurtulmaya kararlı bir arkadaş varsa bir şekilde iletişime geçmeliyiz. Beraber başarabiliriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır4
cevapla 13.07.2014 10:25
Mad Mad

16 yaşındayım. 3 4 haftadır her yediğim lokmadan sonra kendimi kusturuyorum. 52 kilodan 49 a düştüm. Hergün spor yapıyorum. Aşırı yene krizlerim olmadığı için bulimia diyemiyorum kendime sanırım anoreksia ya daha yakınım. Bulimia hastası bi çocukla konuşuyorum şuan internetten tanıştığım. Bana yapmamamı, mide kanseri olabileceğimi, makinelere bağlı yaşayabileceğimi söylüyor fakat ben hala kilo verme derdindeyim. Bi kaç kilo daha verip bırakmayı düşünüyorum. Umarım istediğim gibi olabilirim. Korkuyorum evet ama herşeye rağmen istiyorum bunu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.07.2014 14:11
Yeliz Yeliz

Bende bu hastalıgın başındayım galiba.Boyum 1.60 önce kilom 57'ydi.3 ayda 49 kiloya düştüm.Biraz bogazım agrıyor mide kısmım sürekli şişiyor.İnternettekileri okudukca korkmaya başladım artık.Ama her ne kadar korksamda yemegi yiyip yine kusarım kendimi biliyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.Yediğim şeyleri çıkarırken hem vicdan azabi çekiyorum hemde bırakamıyorum bu illet.İnsanlar yemek bulamazken biz bunu yapıyoruz hemde vücudumuza zarar vererek...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 06.07.2014 19:47
yasemin yasemin

uzun süre kusup duruyordum en fazla iki günde bire çıktı sonra bir haftaya falan düşürdüm şuan 1 aydır 3 defa kustum annem farketmişti bide azalttım bu şekilde daha yapmıyorum görüldüğü gibi ama hala şişmanlık sorunum var bigün fazla yeyince hemen kilo alıyorum sınava hazırlanıyorum aynı zamanda şimdi ben bunu bıraktım ama kafam beğenmeme sorunu biraz devam ediyor ama engel oluyorum artık genelde 1.70 boyum var kilom 60larda falan sizce ben bu blumia mıyım? yoksa kurtarmış gibimiyim?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.07.2014 12:20
yıldız yıldız

merhaba bu hastalık nasıl anlaşılır yoksa doktora gidip kendimiz mi tedavi olcaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 21.06.2014 16:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günlük Burç Yorumları
Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  2. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  3. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  4. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  5. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  6. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  7. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  8. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
  9. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  10. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  11. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  12. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  13. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  14. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  15. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN