<a href="/Index/olgun_kadin_genc_erkek" target="_blank" rel="tag">Olgun kadın genç erkek</a>

COSMOPOLITAN

Giriş Saati:01.09.2010 15:11

Güncelleme:01.09.2010 16:13

Bir zamanlar sadece erkeklerin tekelinde olan genç sevgiliylek, 40'lı yaşlarını süren, güzelliğinin doruğunda, bakımlı, stil sahibi, başarılı kadınların da aşk defterinde yerini almaya başladı.

Genç ve yakışıklı sevgilisiyle boy gösteren olgun kadınların sayısı artıyor. Bir zamanlar sadece erkeklerin tekelinde olan genç sevgiliylek, 40'lı yaşlarını süren, güzelliğinin doruğunda, bakımlı, stil sahibi, başarılı kadınların da aşk defterinde yerini almaya başladı. Şov dünyasının ünlüleriyse bir aksesuar gibi kollarında taşıdıkları genç erkeklerle, bu trendin öncüsü oldu.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisini ve bu tercihin ardındaki sebepleri araştırdık. 40'larını sürüyorlar ama kesinlikle daha genç gösteriyorlar… Kariyer sahibi, başarılı, zeki ve seksiler… Genç sevgilileriyle herkesi kıskandıracak bir aşk yaşarken; klasik kadın erkekrine de meydan okuyorlar. Olgun kadınlarla genç erkeklerin birlikteliği türlü önyargılarla beslense de günümüzün ilişki trendleri arasında önemli yere sahip.

Geçen Ekim'de New York Times, Olgun Kadın-Genç Erkek İlişkisini Tekrar Düşünmek (Rethinking the Older Woman-YoungerMan Relationship) başlıklı makaleyle kadının erkekten büyük olduğu aşk ilişkisini masaya yatırırken, Newsweek dergisi 2009'u "Cougar Yılı" ilan ediyordu. Amerika'dan ithal edilen ve temelde genç erkeklerin peşinde koşan kadınlar için kullanılan "cougar"terimi; 40 yaşını geçen, kendini genç hisseden, cazibeli, bakımlı, iş hayatında önemli yer edinmiş ve kendilerinden yaşça küçük erkeklerle beraber olan kişilere atıfta bulunuyor.

e ve kendisinden 15 yaş genç eşi Ashton Kutcher, 51 yaşındaki Madonnave 23 yaşındaki Brezilyalı sevgilisi Jesus Luz, şov dünyasında ilk akla gelen örneklerden.

Sinema dünyası ve televizyon, bu ilişki trendini konu etmekte gecikmedi. Yönetmenliğini Christopher Duddy'nin üstlendiği, yaşlı kadınlara sadık kalacak erkekler kulübü kurma fikri üzerine şekillenen 2007 Amerikan yapımı Cougar Club, Ashton Kutcher'in başrolde olduğu 2008 yapımı Toy Boy veCourteney Cox'un genç erkekleri baştan çıkaran boşanmış bir anne rolünü canlandırdığı Amerikan dizisi Cougar Town; bunlardan bazıları. Geçen yıl Los Angeles'ta ilki düzenlenen, yüzlerce olgun kadın ve genç erkeğin birbirleriyle tanışmaya çalıştığı ve hatta bir Miss Cougar'ın seçildiği Geleneksel Cougar Kongresi ise bu trendin nasıl bir pazar yarattığını gözler önüne seriyor! Genç erkeklerin peşinde koşan kadınlar için kullanılan "cougar" terimi; 40' ını geçen, genç hisseden, çekici, bakımlı ve iş hayatında başarılı kadınlara atıfta bulunuyor.

"Kadın 40' ından Sonra Daha İyi Seks Partneri "Uzm. Psikolog Esra Bayraktar (Arya Psikoloji Danışmanlık ve Eğitim Merkezi)" Son yıllarda karşılaşılan olgun kadın-genç erkek ilişkisinin temelinde kadınların tutkulu bir aşk arayışı var. Kocanın yaşadığı sağlık problemleri ve seks gücünün azalması; kadını daha genç bir erkeğe yönlendirebilir. Kadın iletişim kurabileceği, sızlanma ve şikayet duymayacağı bir ilişki arayışına girer. Yani olgun kadınların genç erkekleri tercih etmesindeki neden, sanılanın aksine sadece seks değil. ABD'li psikologların yaptığı bir araştırmaya göre kadınlar, 40'ından sonra daha iyi seks partneri oluyorlar. Psikolog Dr. Lois Mueller, 'Olgun kadınlar, gençlere göre daha fazla deneyime sahipler. Ayrıca kendilerini dünyanın merkezinde görmüyorlar. Bu da onlara inanılmaz bir rahatlık getiriyor. Birçok erkeğin olgun kadınları daha çekici ve uyumlu bulmasının nedeni bu' diyor. İki tarafın beklentilerinin bir süre sonra değişmesi ise bu ilişkinin açmazlarından…

"20 yıl öncesine göre daha özgür, başarılı, kendine güvenli vebakımlı olankadınlarınkendilerinden genç erkeklerle ilgilenmesi giderek daha normal karşılanıyor. Sayılarla"Cougar"Trendi¦ Microtrends kitabına göre, 1997-2003 yıllarında ABD'de kendinden küçük erkeklerle aşk yaşayan kadınların sayısını 3 milyonugeçiyordu.¦ 2003'te yapılan bir araştırma, 40-60 yaşlarındaki bekar kadınların üçte birinin kendilerinden 10 yaş vedaha küçük erkeklerle birlikte olduğunu gösteriyor. 50 yaşlarındaki her 8 kadından biri ise 40'lı yaşlarını süren erkekleri tercih ediyorlar.¦ İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre ülkede 45yaşın üzerindeki 280 bin kadın genç erkeklerle birlikte olmak istiyor. Aynı araştırmaya göre, genç erkeklerin yüzde 47'si kendilerinden büyük kadınlarla flört edebileceklerini söylüyorlar.

Etiketler : , , ,

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan CAFE RUJ veya caferuj.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Günün Şans Kartı
 • 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
  1. GÜNÜN ŞANS KARTI Kafanızı kurcalayan sorular mı var? Bir kart çekin ve kendinizi Melekler’in şifalı enerjisine teslim edin… Onların vereceği cevap, size mutlaka yol gösterecektir…
  1. Pişman olabilirsin! Bu adımı attın ama ileride pişman olabilirsin… Bundan bir ders çıkartmaya çalış. Derin bir nefes al, "Bu kararı neden verdim" diye kendine sor. Aklına gelen ilk cevap, doğra cevap olacak!
  2. Şimdi zamanı değil! Aceleyle hareket etme! Bu, daha detaylı düşünmeni gerektirecek bir mesele. Kararını vermeden önce bir gün bekle! Gün doğmadan neler doğar…
  3. Cesur ol! Artık korkmak yok! Biliyorsun, denize atlamadan yüzmeyi öğrenemezsin. Kendini evrenin akışına teslim et; cesur bir şekilde kararlarının arkasında dur ve yol al!
  4. Şu anda kal! Bir an öncesi için çok geç, bir an sonrası için çok erken. Elinde sadece "şu an" var. Geçmiş ya da gelecek seni esir aldığında, derin bir nefes al ve huzur bulana kadar tekrarla: "Andayım"…
  5. Bunun için çaba göster! Masanın üzerinde duran bir şeyi almak için, ona doğru uzanmak zorundasın! Peki, evrenden istediğin şeyi almak için neden harekete geçmiyorsun?
  6. Önce dinlenmen lazım! Kendine fazla yükleniyorsun. Hayat kaçmıyor! Yeni bir adım atmadan önce, bedenini, zihnini, ruhunu dinlendir! Sana minnettar kalacaklar…
  7. Pişman olmayacaksın! Aldığın kararın pişmanlığını yaşama! Şimdi öyle görünmese bile, ileride pişman olmayacaksın. Unutma, evren her şeyi senin iyiliğine göre ayarlıyor!
  8. Yarım bırakma! Evren, tam ve bütün… Yaptığın işin sonuçlarını görmek istiyorsan, hiçbir şeyi yarım bırakma. Kuşkuya düştüğün an, Melekler'den yol göstermeleri için yardım iste.
  9. Sözcüklerini seç! Erdem, konuşmakta değil; öz sözcüklerle konuşmakta… Konuşmak için aldığın her nefesin ne kadar kıymetli olduğunu düşün! Kimsenin kalbini kırma, büyüklük taslama, alçakgönüllü ve sevgi dolu ol!
  10. Anlamaya çalış! Başkasının başına gelenleri anlamaya çalış. Ama bunu yaparken, onun bedenine girme, kendi bedeninde kal! Onun başına gelenlerin sana ne anlatmaya çalıştığını ancak böyle anlayabilirsin.
  11. Eleştirilere aldırma! Herkes dilediğini söyleyebilir, kimsenin dudaklarına mühür vuramazsın. Bu konuda eleştirilere aldırma! Ama onları yine de dinle, belki alman gereken bir dersi kaçırıyorsundur?
  12. Söylenenleri dinle! Kulaklarını eleştiriye tıkadığın zaman, aslında her şeye tıkıyorsun. Oysa aç kulaklarını, evrenin olağanüstü sesini dinle! Eleştiriler, canını acıtsa da; bil ki hiçbir söz manasız yere senin kulağına ulaşmıyor!
  13. Bırakma zamanı! Boşuna üzülüyorsun! Üzülmen koşulları değiştirmeyecek. Bırak gitsin, elinde tutmaya çalıştıkça üzüntün artacak. Bıraktığın an, hafiflediğini göreceksin!
  14. Cömert ol! Sevgini, imkanlarını, varlığını başkalarıyla paylaş. Paylaştığın kadar sana geri dönecek. Elinde tuttuğunda, zamanla azaldığını göreceksin.
  15. Egonu terk et! Her şeyi bildiğini düşündüğün an, hayat seni öyle bir sınar ki, aslında hiçbir şeyi bilmediğini görürsün. Amaç, canını acıtmak değil… "Her zaman her şeye hazırlıklı olamayız"ı göstermek. Egonla değil, kalbinle ilerle!
 • BİR MELEK KARTI SEÇİN